reklama

Vysoké školstvo a alternatívy

O reforme školstva, biede na školách, zle nastavenom systéme (žiak=peniaze), ale aj postkomunizme učiteľských štruktúr sa už popísalo veľa. Tento článok bude trochu z iného súdka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Som denným študentom Fakulty managentu UK a môžem zodpovedne povedať, že keby som len študoval na škole a nerobil nič iné pre svoje vzdelávanie, tak sa ma po promóciách spýtajú na prvom pohovore, čo som robil tých 5 rokov.

Nehovorím, že toto je všeobecne platná schéma pre všetky štúdijné odbory, ale mimo hlavného štúdia je toho dosť veľa, čo sa dá stíhať. Žiak akejkoľvek fakulty UK má napríklad možnosť dať si na ktorejkoľvek inej fakulte voliteľný predmet, ktorý ho zaujíma. Ak má teda niekto ťah na politické vedy môže si dať niečo na Fakulte politických a sociálnych vied a podobne. Ja som si pre svoju neprestávajúcu vášeň k histórii dal predmet Dejiny juhovýchodnej európy na Filozofickej fakulte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi najpočetnejšími aktivitami mimo školy je brigáda, alebo zamestnanie na "menej ako 40 hodín týždenne". Nehovorím, že toto je najlepší spôsob ako sa veľa naučiť, ale aj v tom množstve jednotvárnych brigád sa dá nájsť niečo zaujímavé.

Z môjho pohľadu najvýznamnejšou a najúčinnejšou aktivitou v rámci praktického vzdelávania a formovania zdravého svetonázoru je však neziskový sektor. Viem, že na slovensku slovo neziskový = podozrivý (určite si z toho nejaký zahraniční imperialisti niečo ulievajú), ale aj tento mýtus sa postupne začína rúcať.

Na slovensku existuje množstvo neziskoviek, ktoré robia obrovskú službu nielen verejnosti, ale aj ľuďom, ktorí v nich pracujú. Z ekonomicky a manažersky orientovaných spomeniem organizáciu AIESEC, ktorá sprostredkúva medzinárodné stáže a venuje sa organizovaniu vzdelávacích podujatí (zopár z nich: tu a tu), pričom absolútne všetky procesy riadia a vykonávajú študenti po celom svete, ktorým to poskytuje obrovské kontakty a skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou je napríklad Manageria, ktorá vznikla pred rokom u nás na fakulte. V tejto organizácii sa spojili manažéri (nie nadávka) z reálneho života, ktorí chcú vrátit niečo škole, z ktorej vyšli a umožňujú študentom s nimi viesť debaty, pravidelne sa s nimi stretávať a okrem množstva iných aktivít im radia, čo a ako v ich štúdiu a kariére. Aby som nezostal pri všeobecných slovách uvediem pár mien. Miroslav Trnka - ESET, Juraj Šedivý - O2 a mnoho iných, ktorí viedli debaty so študentmi na pôde UK.

Za zmienku určite stojí projekt Juraja Kováča s názvom UNI2010, ktoý má za cieľ "nakopnúť" mladých ľudí smerom k vyššej osobnej efektivite a vlastnému podnikaniu. Pôsobí hlavne na bystrickej univerzite, ale pomerne často organizuje svoje workshopy aj v Bratislave na rôznych podujatiach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Bratislave je aj množstvo iných organizácií, s ktorými nemám osobné skúsenosti ako napríklad IAESTE, ktorá sa zameriava na študentov technických odborov.

Vo veľkej miere suplujú teoretické a prinášajú praktické vzdelanie aj podujatia ako Global management challenge, ktoré umožňujú študentom prísť s vlastným nápadom a za pomoci ľudí z praxe ho realizovať.

A v neposlednom rade treba určite spomenúť aj podnikateľský sektor, ktorý často spája hľadanie talentov do svojej spoločnosti s osvetovými a motivačnými prednáškami na školách a konferenciách. Nebudem menovať spoločnosti, pretože každá s veľých firiem sa tomu venuje iným spôsobom a nebolo by dobré ich dávať do jednoho vreca. Za zmienku, ale stojí spoločnosť ACE Enterprise a jej majiteľ Alexander Cimbaľák, ktorí sa venuje zobúdzaniu mladých ľudí veľmi intenzívne aj napriek tomu, že možno skratku CSR (Corporate social resposibility) počul až potom ako ho niekto pochválil, že to robí dobre.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby som nebol stále v jednom sektore tak uvediem ešte Klub detskej nádeje, ktorý je jedinečnou organizáciou pomáhajúcou deťom na nemocničných lôžkach. Dobrovolníci ich navštevujú a organizujú pre nich tábory a rôzne aktivity. Pre tých, ktorí chcú mať sociálnu pomoc v popise práce je to okrem samotnej dobrej myšlienky aj skvelý spôsob ako získať prax.

Ak teda niekto nadáva na školstvo, môže mať pravdu a môže školstvo obviňovať za nedostatočnú prípravu na život. Na druhej strane je však na ňom, či zvolí len pasívne bedákanie (ktoré je pre slovákov tak príznačné) alebo sa rozhodne niečo zmeniť a urobí niečo pre svoje vzdelávanie. Nikto mu totiž v reálnom svete neponúkne lukratívne miesto bez toho, aby sa ho nespýtal na to, čo okrem školy dokázal. A nikomu nebude záležať na tom, či tie skúsenosti nadobudol za peniaze, alebo ako dobrovolník, ktorý verí myšlienke.

Pretože aj na slovensku sa dá nadobudnúť praktické vedomosti (tento čláko je len malým výpočtom možností). Nesmie si ale človek klásť otázku "čo z toho budem mať" a myslieť pri tom na peniaze. Tie sa môžu dostaviť potom. Zatiaľ si treba užívať študentský život.

Veľa šťastia

Andrej Krištúfek

Andrej Krištúfek

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý nádejný podnikateľ a človek s veľkou vášňou pre vzdelávanie, ktorému nieje ukradnutá budúcnosť zdravotníctva na Slovensku. Alumnus medzinárodnej organizácie AIESEC . Člen občianskeho združenia Manageria Vo voľnom čase bubeník skupiny s názvom Freedom ltd. Zoznam autorových rubrík:  Na zamyslenieKultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu