Erasmus Poitiers vol.1 - mesto ako také

Autor: Andrej Krištúfek | 5.9.2010 o 17:53 | Karma článku: 3,86 | Prečítané:  956x

V roku 737 tu Karol Martel porazil Maurov, v roku 1356 Eduard Čierny princ Francúzsku armádu v takzvanej storočnej vojne. Dnes Tu sídlia minimálne štyri univerzity, z toho jedna je len o málo mladšia ako Sorbona. Poitiers sa stalo menším univerzitným mestečkom niekde na stredozápade Francúzska. Históriu tu však cítiť všade.

V neveľkom centre natrafíte na kostol z 11. storočia (Notre Dame la Grand). Nieje to veľký kostol, ale svoj vek nezaprie. Románsky sloh a jeho najstarší exemplár v európe. Keby bola tabuľa pri ňom v anglickom jazyku, bolo by to ideálne. Napriek tomu sa ale mierne histórie znalý človek dozvie čo to aj z francúzskej. Pri návšteve ma pobavilo ako sa moji priatelia z rezidencie, kde spolu bývame čudovali prečo viem toľko o histórií cudzieho štátu. Chápem, ale že v Južnej Kórei, alebo Mexiku toho moc z Francúzskych dejín nebrali.

Naša škola sídli v budove bývalého klástora (ak som dobre pochopil), ktorý neskôr slúžil aj ako nemocníca. Hlavne počas druhej svetovej. Ďalšia časť, ktorá je venovaná študentom ako priestor na tvorbu tímových projektov a funguje aj ako študovňa je prerobený starý buržoázny dom. Také schody mať doma...

Kúsok ďalej je "školská jedáleň". Úvodzovky pri nej niesu náhodné. To, že je v historickej budove je ok. To, že si môžte vybrať z 3 chutných jedál a 2 druhov Pizze každý deň bez nutnosti si jedlo dopredu rezervovat a to všetko za cenu 3€ tiež. Jedáleň je však situovaná asi 20 metrov od historického Baptistéria Saint-Jean. Najstaršej stojacej budovy vo francúzsku postavenej niekedy v 4. storočí.

Cez cestu sa len tak mimochodom týči Katedrála Svätého Petra, sídlo Poitierskeho biskupa. Rannogotická stavba s nádhernou jednoduchou klenbou a krásnym orgánom. Trochu ma prekvapila jednoduchosť tejto katedrály. Žiadnych milión lodí, žiadne kaplnky po bokoch a žiadna prečačkanosť. Napriek tomu, alebo možno práve preto sa mi tak páči. Majú tam krásny oltár, obrovské okno z 12. storočia a celá budova je ohromne veľká. V mojom poradí chrámov európy zaujíma miesto v prvej dvadsiatke. (aj keď nemám presné poradie, myslím, že do dvadsiatky by sa vošla)

Fotografie z vnútra kostolov nerobím, aj keď by sa možno hodili, ale jednak ich v prvom rade vnímam ako stále funkčné kostoly, ktoré majú istú spiritualitu a jednak si myslím, že na internete je možné nájsť ďaleko kvalitnejšie zábery. (linky sú na konci blogu)

Na ceste späť do rezidencie pomerne ťažké prehliadnuť sídlo vojvodov z Poitiers a Akvitánie, ktoré dnes slúži ako budova Najvyššieho súdu (tiež ak som správne pochopil preklad). Každopádne vraj na námestí pred ním často demonštrujú. Obzvlášť ak je tam súdený nejaký politik.

Za zmienku stojí aj budova Radnice, ale tou sa budem zaoberať podrobnejšie neskôr, keďže námestie pred ňou je momentálne v rekonštrukcií.

Viem, že toto niesu typické zápisky študenta programu Erazmus, ale v prvom rade sú to zápisky moje a toto sú moje prvé dojmy z mesta, v ktorom budem najbližšie mesiace žiť.

 

http://www.sacred-destinations.com/france/poitiers-cathedral-photos/

http://www.sacred-destinations.com/france/poitiers-notre-dame-la-grande-photos/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?