Riešenia problémov zdravotníctva (takmer) za 0€

Autor: Andrej Krištúfek | 18.2.2013 o 10:47 | (upravené 18.2.2013 o 11:19) Karma článku: 4,86 | Prečítané:  1270x

"Celý systém poskytovania zdravotnej starostlivosti je zle nastavený. ", "Lekári odchádzajú do zahraničia.", "Za vsetkým sú finančné skupiny a politika.", alebo "Pacient nemá dostatok informácií a je len tovarom." Tieto ale aj mnohé šťavnatejšie výroky a titulky článkov sú častou reakciou na tému zdravotníctvo. Ľuďom sa o tom už ani nechce hovoriť a keď sú chorí zháňajú si protekciu cez známych, alebo inak. Lekársky personál má toľko roboty, že nemá čas riešiť systém. Ten je zdá sa zabetónovaný a nedá sa s ním pohnúť. Je to ale skutočne tak? Neexistujú cesty ako pomaly, ale predsa meniť a zlepšovať stav zdravotníctva bez veľkých investícií a reforiem?

Časy kedy boli ľudia nútení čakať na "zmeny zhora" a nemohli s nimi nič spraviť sú dávno preč. Občianska spoločnosť sa aj na slovensku stáva čoraz ostrejším zrkadlom politiky a nezostáva len pri tom. Ponúka často veľmi funkčné riešenia (think tanky) a niekedy dokonca začína prichádzať s vlastnou realizáciou. Samozrejme zmeny nie sú dramatické a okamžité, ale postupne si začíname zvykať na to, že naša zodpovednosť za fungovanie krajiny a teda aj za náš "blahobyt" niekončí vhodením, alebo nevhodením hlasovacieho lístka do urny raz za štyri roky.

Školstvo a rôzne iniciatívy v ňom môzu byť dobrým príkladom (Učiteľ 2020, Detstvo deťom, alebo školy ako Narnia).  V zdravotníctve môžme tiež nájsť iniciatívy, ktoré suplujú nedostatok systémových riešení ako veľmi známy Dobrý anjel, alebo Liga proti rakovine, Klub detskej nádeje a podobne. Zmeny prinášajú aj súkromné subjekty. Zaujímavých projektov je neúrekom a tak je to správne, pretože žiaden systém nemôže pokryť všetko. Štátny tým menej.

Všetky tieto aktivity (s výnimkou učiteľa 2020) sú ale len akýmisi záplatami a nie systémovým riešením.


Na mieste je teda otázka: Môže občianska iniciatíva zlepšiť systém?


Podľa môjho názoru môže. A to vtedy ak sa prestane zameriavať len na tvorcov systému, ale začne intenzívne pracovať s jeho účastníkmi. Sprostredkuje dlho prerušený dialóg, alebo začne pracovať na vzťahoch medzi týmito účastníkmi.

Pokúsim sa tento zložito vyzerajúci odstavec lepšie vysvetliť na príklade.

Boj odborárov za zvýšenie platov, z neho vyplývajúci štrajk a vytváranie tlaku na vládu je legitímna snaha zlepšiť podmienky lekárov. Formu nechcem nijak hodnotiť. Na strane druhej nerieši dlhodobý stav zdravotníctva a pacientovi v konečnom dôsledku jeho skúsenosť so starostlivosťou príliš nezlepší.

Na druhej strane napríklad práca s lekármi prvého kontaktu a pacientami na ich vzájomnom vzťahu a dôvere v krátkodobom horizonte môže priniesť "len" zlepšenie v pochopení druhej strany, ale v dlhodobom napríklad aj zefektívnenie celého systému, zníženie zbytočnej preskripcie nepotrebných liekov či viac "klientov" pre "tých šikovnejších" lekárov. V konečnom dôsledku úsporu v systéme.

Nie som lekárom, ani politikom. V prvom rade som občanom, pacientom a zdravotníctvo sa ma dotýka viacerými spôsobmi. Netvárim sa ani, že poznám riešenie. Iba ma trápia dôsledky jeho neprítomnosti.

Chcem len otočiť debatu z vysoko odbornej a politickej viac na ľudskú rovinu. Pretože tam sa podľa mňa nachádza kľúčový problém. Poukázať na problémy, ktoré sa dajú riešiť bez veľkých financií, ale prostredníctvom dialógu, diskusii a pochopenia. V tom vidím cestu ja a tam sa chcem aj osobne realizovať.

Čo vy? Prišli by ste na verejnú diskusiu s lekármi a medicínskymi autoritami, ktoré chcú zmeniť systém? Hľadať cestu a možno zisťiť ako problém vyzerá z druhej strany.

 


Na záver prikladám inšpiratívne video z konferencie TED na podobnú tému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slovenskí penzisti budú aj naďalej chorí a chudobní

Žiaden dôchodkový strop nepomôže. Toto je vysvetlenie.

ŠPORT

Odštartoval to krásny gól. Najmenší vyzval najťažšieho

Belgicko sa presadilo až v druhom polčase.


Už ste čítali?