Riešenia problémov zdravotníctva (takmer) za 0€

Autor: Andrej Krištúfek | 18.2.2013 o 10:47 | (upravené 18.2.2013 o 11:19) Karma článku: 4,86 | Prečítané:  1260x

"Celý systém poskytovania zdravotnej starostlivosti je zle nastavený. ", "Lekári odchádzajú do zahraničia.", "Za vsetkým sú finančné skupiny a politika.", alebo "Pacient nemá dostatok informácií a je len tovarom." Tieto ale aj mnohé šťavnatejšie výroky a titulky článkov sú častou reakciou na tému zdravotníctvo. Ľuďom sa o tom už ani nechce hovoriť a keď sú chorí zháňajú si protekciu cez známych, alebo inak. Lekársky personál má toľko roboty, že nemá čas riešiť systém. Ten je zdá sa zabetónovaný a nedá sa s ním pohnúť. Je to ale skutočne tak? Neexistujú cesty ako pomaly, ale predsa meniť a zlepšovať stav zdravotníctva bez veľkých investícií a reforiem?

Časy kedy boli ľudia nútení čakať na "zmeny zhora" a nemohli s nimi nič spraviť sú dávno preč. Občianska spoločnosť sa aj na slovensku stáva čoraz ostrejším zrkadlom politiky a nezostáva len pri tom. Ponúka často veľmi funkčné riešenia (think tanky) a niekedy dokonca začína prichádzať s vlastnou realizáciou. Samozrejme zmeny nie sú dramatické a okamžité, ale postupne si začíname zvykať na to, že naša zodpovednosť za fungovanie krajiny a teda aj za náš "blahobyt" niekončí vhodením, alebo nevhodením hlasovacieho lístka do urny raz za štyri roky.

Školstvo a rôzne iniciatívy v ňom môzu byť dobrým príkladom (Učiteľ 2020, Detstvo deťom, alebo školy ako Narnia).  V zdravotníctve môžme tiež nájsť iniciatívy, ktoré suplujú nedostatok systémových riešení ako veľmi známy Dobrý anjel, alebo Liga proti rakovine, Klub detskej nádeje a podobne. Zmeny prinášajú aj súkromné subjekty. Zaujímavých projektov je neúrekom a tak je to správne, pretože žiaden systém nemôže pokryť všetko. Štátny tým menej.

Všetky tieto aktivity (s výnimkou učiteľa 2020) sú ale len akýmisi záplatami a nie systémovým riešením.


Na mieste je teda otázka: Môže občianska iniciatíva zlepšiť systém?


Podľa môjho názoru môže. A to vtedy ak sa prestane zameriavať len na tvorcov systému, ale začne intenzívne pracovať s jeho účastníkmi. Sprostredkuje dlho prerušený dialóg, alebo začne pracovať na vzťahoch medzi týmito účastníkmi.

Pokúsim sa tento zložito vyzerajúci odstavec lepšie vysvetliť na príklade.

Boj odborárov za zvýšenie platov, z neho vyplývajúci štrajk a vytváranie tlaku na vládu je legitímna snaha zlepšiť podmienky lekárov. Formu nechcem nijak hodnotiť. Na strane druhej nerieši dlhodobý stav zdravotníctva a pacientovi v konečnom dôsledku jeho skúsenosť so starostlivosťou príliš nezlepší.

Na druhej strane napríklad práca s lekármi prvého kontaktu a pacientami na ich vzájomnom vzťahu a dôvere v krátkodobom horizonte môže priniesť "len" zlepšenie v pochopení druhej strany, ale v dlhodobom napríklad aj zefektívnenie celého systému, zníženie zbytočnej preskripcie nepotrebných liekov či viac "klientov" pre "tých šikovnejších" lekárov. V konečnom dôsledku úsporu v systéme.

Nie som lekárom, ani politikom. V prvom rade som občanom, pacientom a zdravotníctvo sa ma dotýka viacerými spôsobmi. Netvárim sa ani, že poznám riešenie. Iba ma trápia dôsledky jeho neprítomnosti.

Chcem len otočiť debatu z vysoko odbornej a politickej viac na ľudskú rovinu. Pretože tam sa podľa mňa nachádza kľúčový problém. Poukázať na problémy, ktoré sa dajú riešiť bez veľkých financií, ale prostredníctvom dialógu, diskusii a pochopenia. V tom vidím cestu ja a tam sa chcem aj osobne realizovať.

Čo vy? Prišli by ste na verejnú diskusiu s lekármi a medicínskymi autoritami, ktoré chcú zmeniť systém? Hľadať cestu a možno zisťiť ako problém vyzerá z druhej strany.

 


Na záver prikladám inšpiratívne video z konferencie TED na podobnú tému.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Vojnový reportér: Na liečení sa ma psychiater spýtal, či som normálny

Po dvadsiatich šiestich rokoch sa TOMÁŠ ETZLER vrátil späť do Českej republiky.

ŠPORT

Kuzminová má už aj zlatú medailu, odovzdala jej ju Barteková

V Pjongčangu si prebrala už tri medaily.


Už ste čítali?