Informovanie pacienta

Autor: Andrej Krištúfek | 28.2.2007 o 20:59 | Karma článku: 10,42 | Prečítané:  15617x

Týmto blogom by som sa chcel tiež pripojiť k diskusii o informovaní pacienta pri vážnych ochoreniach. Ako protipól lekárov, ktorý o tom písali. Som totiž pacient. Respektíve bol som. Dúfam.

Po prečítaní článkov pani doktorky Šubovej a pána doktora Klucha mi nedá a musím zareagovať, pretože ich názory sú celkom správne, ale ich pohľad je len z jednej strany.

Mal som tú možnosť zúčastniť sa na oznamovaní diagnózy rakoviny osobne. Bol som pacient a nebolo to ľahké. Cením si však to, že ma doktorky, ktoré mi to oznamovali nenechali čakať za dverami a nepovedali to len mojím rodičom. Iste, bola to rana, ale keď som videl prichádzať rodičov do nemocnice s červenými očami a už som bol hospitalizovaný na onkológii, čakal som aj niečo také.

Súhlasím s tým, že niekedy je lepšie pacientovi pravdu kúskovať, alebo to oznámiť najskôr rodine, ale v mojom prípade som to bral väčšinou ako osobnú urážku. Keď k vám idú rodičia s doktorkou v pätách a vidíte, že vám chcú niečo závažné povedať cítite sa ako menejcenný. Ako niekto kto nemôže vedieť všetko, lebo by ho to položilo. V pozadí vidíte psychologičku oddelenia, ktorá sa na vás pozerá ako na objekt štúdie a čaká ako zareagujete. Je to podobný pocit ako keď na oddelenie prídu medici a primárka im vysvetľuje čo ktorému pacientovi je. Cítite sa ako v zoologickej záhrade. Chápem je to potrebné a aj napriek tomu, že je to nepríjemné je to nutnosť. To premyslené oznamovanie diagnózy však nutnosťou nieje. Preto prosím všetkých doktorov aby hovorili pacientom pravdu a nerobili s nimi psychologické experimenty. Pravda a slová účasti sú oveľa osožnejšie ako zatĺkanie a vyhýbavosť.

Na koniec by som chcel poďakovať pani doktorke Sejnovej a Puškáčovej za to akým spôsobom mi oznámili diagnózu akútnej lymfoblastickej leukémie, z ktorej som sa (dúfam) už úspešne vyliečil. Vďaka samozrejme patrí aj všetkým ostatným doktorom a doktorkám, sestričkám a ambulancii na štvrtom poschodí DFNSP.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?