Informovanie pacienta

Autor: Andrej Krištúfek | 28.2.2007 o 20:59 | Karma článku: 10,42 | Prečítané:  15601x

Týmto blogom by som sa chcel tiež pripojiť k diskusii o informovaní pacienta pri vážnych ochoreniach. Ako protipól lekárov, ktorý o tom písali. Som totiž pacient. Respektíve bol som. Dúfam.

Po prečítaní článkov pani doktorky Šubovej a pána doktora Klucha mi nedá a musím zareagovať, pretože ich názory sú celkom správne, ale ich pohľad je len z jednej strany.

Mal som tú možnosť zúčastniť sa na oznamovaní diagnózy rakoviny osobne. Bol som pacient a nebolo to ľahké. Cením si však to, že ma doktorky, ktoré mi to oznamovali nenechali čakať za dverami a nepovedali to len mojím rodičom. Iste, bola to rana, ale keď som videl prichádzať rodičov do nemocnice s červenými očami a už som bol hospitalizovaný na onkológii, čakal som aj niečo také.

Súhlasím s tým, že niekedy je lepšie pacientovi pravdu kúskovať, alebo to oznámiť najskôr rodine, ale v mojom prípade som to bral väčšinou ako osobnú urážku. Keď k vám idú rodičia s doktorkou v pätách a vidíte, že vám chcú niečo závažné povedať cítite sa ako menejcenný. Ako niekto kto nemôže vedieť všetko, lebo by ho to položilo. V pozadí vidíte psychologičku oddelenia, ktorá sa na vás pozerá ako na objekt štúdie a čaká ako zareagujete. Je to podobný pocit ako keď na oddelenie prídu medici a primárka im vysvetľuje čo ktorému pacientovi je. Cítite sa ako v zoologickej záhrade. Chápem je to potrebné a aj napriek tomu, že je to nepríjemné je to nutnosť. To premyslené oznamovanie diagnózy však nutnosťou nieje. Preto prosím všetkých doktorov aby hovorili pacientom pravdu a nerobili s nimi psychologické experimenty. Pravda a slová účasti sú oveľa osožnejšie ako zatĺkanie a vyhýbavosť.

Na koniec by som chcel poďakovať pani doktorke Sejnovej a Puškáčovej za to akým spôsobom mi oznámili diagnózu akútnej lymfoblastickej leukémie, z ktorej som sa (dúfam) už úspešne vyliečil. Vďaka samozrejme patrí aj všetkým ostatným doktorom a doktorkám, sestričkám a ambulancii na štvrtom poschodí DFNSP.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

DOMOV

Odhalený sériový vrah patrí k najbrutálnejším

Muža zatiaľ obvinili, že týral svojho syna, no obvinenia by mali rozšíriť.

EKONOMIKA

Podmienky na získanie hypotéky sa opäť pritvrdili

Banky musia pri schvaľovaní hypotéky viac skúmať finančnú situáciu klientov.


Už ste čítali?