Objektivita na STV

Autor: Andrej Krištúfek | 6.3.2007 o 21:18 | Karma článku: 3,53 | Prečítané:  677x

Pred malou chvíľou som mal možnosť pozrieť si reláciu Reportéri, ktorá sa okrem iného zaoberala aj "informovaním" ľudí o aktuálnom stave v zdravotných poisťovniach.

Veľa ľudí malo zmiešané pocity z dramatického odchodu Štefana Hríba z STV. Mal totiž podozrenie, že sa publicistická časť tejto televízie platenej všetkými koncesionármi stane neobjektívnou. Zastal sa Eugena Kordu, ktorý bol z televízie za zvláštnych okolností vyhodený. Mnoho ľudí ho kritizovalo za prílišné zveličovanie a urazenú ješitnosť.

Musím sa priznať, že som nebol veľkým fanúšikom relácie Reportéri a nechovám ani prílišné sympatie k spomínanému redaktorovi Eugenovi Kordovi. Relácie tohto typu skrátka nesledujem. Dnes som však zostal a pozrel som si jeden exemplár, pretože som bol zvedavý ako sa práce zhostila nová moderátorka a aj téma bola zaujímavá.

Po pár minútach mi ale došlo, že to na čo sa pozerám je prinajmenšom neobjektívne. Priestor vyjadriť sa dostali zamestnanci ministerstva, regionálny predstaviteľ lekárskej komory, riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne a pán Eduard Kováč, ktorý zastupuje súkromné zdravotné poisťovne. Ostatné mená a funkcie si už presne nepamätám, ale bol tam ešte niekto zastupujúci poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorý sa vyjadril v zmysle, že pokiaľ budú platby pravidelné, je mu jedno ako bude systém vyzerať. Dôležité však je to, že jediným kritikom nového reformovania poisťovacieho systému, ktorému bolo dva, alebo tri krát dovolené reagovať bol už spomínaný pán Kováč. Zamestnanci ministerstva proti svojmu nadriadenému určite nepôjdu, riaditeľ VšZP bude mať v prípade schválenia pripravovaných zmien o (cca milión) klientov navyše postarané a lekárska komora dostala sľúbené zvýšenie platov lekárov. Zmeny v systéme poisťovania sú im ľahostajné.

Moderátorka vytiahla kauzu myslím z roku 1994, kedy sa prelievali peniaze poistencov do súkromných vreciek. Na čo ju však pán Kováč upozornil, že vtedy platil iný zákon, ktorý túto časť neupravoval tak striktne ako dnes.

Ako veľké negatívum dnešnej relácie vnímam aj skutočnosť, že neboli prezentované fakty. Čakal som niečo nové ako oznamovala upútavka, ktorá ma presvedčila sledovať tento program. Zarazilo ma tiež, že som mal o danej problematike viac informácii ako poskytovala reportáž.

Odteraz preto vnímam reláciu Reportéri za hlasnú trúbu propagandy strany SMER a v tomto prípade ministra zdravotníctva, pána Valentoviča.

Nemám na danú tému vyhradený názor a dostatok informácii na to by som si ho vytvoril a obhájil, ale čakal som, že práve táto relácia mi ho pomôže vytvoriť. Žiaľ márne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?